Wolne rodniki i stres oksydacyjny - a co to właściwie jest???

Wolne rodniki to atomy tlenowe w naszym organizmie, które w trakcie przemian tlenowych zagubiły elektron.

Ponieważ muszą posiadać parzystą liczbę elektronów, zaczynają szukać brakującego elektronu do pary wśród innych atomów tlenowych, co powoduje powstawanie kolejnych niekompletnych atomów tlenowych.

Co gorsza wolne rodniki poszukują elektronów również w atomach białka, co ma katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Następuje proces niszczenia struktury białek (uszkodzenia błon komórkowych i struktur DNA). 

Water molecules. Science or medical background with molecules and atoms. 3d render
Do pewnego momentu nasz organizm radzi sobie z wolnymi rodnikami, ale wraz z wiekiem i coraz większym wpływem negatywnych czynników zewnętrznych takich jak:

staje się coraz słabszy i wolne rodniki zaczynają przejmować kontrolę nad komórkami. Wówczas mamy do czynienia ze stresem oksydacyjnym.

Jest to przełomowy okres, w którym organizm zaczyna się starzeć od środka i niestety w widoczny sposób na zewnątrz. Pojawiają się również liczne schorzenia, w tym choroby neurodegeneracyjne jak Alzhaimer, Parkinson czy stwardnienie rozsiane.

Stres oksydacyjny nie daje jasnych i jednoznacznych objawów. Łatwo można je przypisać innej chorobie lub infekcjom, dlatego coraz częściej nazywany jest „cichym zabójcą”.

Portrait stressed sad woman
Sleepy woman yawning in bed

Najczęściej występujące objawy stresu oksydacyjnego to: